ZKUŠENOST S VÝCVIKOVÝM OBOJKEM – FIADobrý den, v první řadě bych chtěla velmi poděkovat Půjčovně obojků, za rady při výběru elektronického výcvikového obojku a také při jeho uvádění do praxe.

Máme téměř dvouletou bíglici Fiu, znám bíglí povahu, takže jsem nechtěla nic podcenit a začala s ní chodit na cvičák. K mému překvapení byla strašně šikovná a základní povely plnila s přehledem… Bohužel takto to fungovalo jen na cvičáku, sotva jsem s ní vyšla na procházku, naprosto mě ignorovala. Samozřejmě jsem si ji nemohla dovolit pustit z vodítka, takže veškeré naše procházky byly se stopovačkou.
V té době jsem sice o elektronických výcvikových pomůckách věděla, ale jako asi každému, který tuto věcičku ještě neměl v rukou, mi přišlo absolutně nepřípustné je používat. Představovala jsem si, že po neuposlechnutí povelu se psi “smaží” elektrickým výbojem Nyní se tomu už směji, ale opravdu jsem si myslela, že je týrání zvířat, používat elektřinu při výcviku. Jednou ale bratr přinesl tento obojek od známého na ukázku, všichni jsme byli překvapeni, jak jemné impulsy jsou. Můj pohled na tyto pomůcky se změnil, ale pořád jsem si myslela, že výchovu zvládnu sama. Bohužel po té, co pošťačka opět špatně zavřela branku u domu a já s manželem víc jak hodinu střídavě jezdila autem a běhala za naší fenkou, která pokaždé, když jsem se k ní s nějakou mňamkou v ruce přiblížila, vesele odpelášila zase dál, navíc i přes
čtyřproudovou silnici, tak jsem si řekla a dost! Začala jsem pročítat internetové diskuze a zjistila, že ohlasy na obojky D-control jsou velmi pozitivní, rozhodla jsem se takovýto obojek také zkusit.
ZKUŠENOST S VÝCVIKOVÝM OBOJKEM – FIA
První dny si Fia na obojek jen zvykala a po té, dle rad, jsme ho uvedli do praxe. Překvapilo mě, jak nízký impuls stačí na přerušení nežádoucího chování (máme nastaveno na číslo 3), v našem případě to bylo nejčastěji kradení sušícího se prádla ze šňůry, kdy jsem Fiu pak několik minut naháněla po zahradě, aby ho pustila, v jakém pak bylo prádlo stavu asi nemusím popisovat…
A hlavně, elektronický impulz jsme použili jen třikrát, pak už stačil jen zvukový signál.
Asi po půl roce od koupi obojku jsem sebrala odvahu a vyzkoušela Fiu na procházce pustit na volno a jsem opravdu nadšená, už žádné motání se do stopovačky, jen ovladání v ruce a i to používám jen se zvukovým signálem. Jednou se nám stalo, že šla po stopě a nedala se odvolat (přece jenom je to bígl), tam jsem musela použít impulz, ale zabralo to skvěle a pokračovali jsme v procházce.

Mohu s klidným svědomím říct, že nyní obojek téměř nemusíme použít, nosí ho “pro jistotu”, zhruba jednou za měsíc Fia neviditelného páníčka prověří nějakou malou lumpárnou Stačí krátký impulz a pak už zase na dlouho stačí jen povely, případně zvukový signál.

ZKUŠENOST S VÝCVIKOVÝM OBOJKEM – FIAProcházky pro mě přestaly být stresovou záležitostí a pejsek si může užívat volného pohybu.

Dokonce takhle poslouchá, i když obojek nemá nasazený, někdy stačí napodobit zvukový signál ústy ) a pokud to nezabere, tak zaručeně nám zabírá, když zapípám na obojek, který jen držím v ruce, ale tohle si mohu dovolit jen na zahradě, na procházce neriskuji Tím jsem jen chtěla říct, že můj pes nemá spojitost mezi obojkem a impulzy, naopak, když ho vidí, těší se, že se půjde ven. Výcvikový obojek mohu tedy z vlastní zkušenosti jen a jen doporučit.
-Ivana Drapková-