mexiMusím přiznat, že až do března jsem o elektronických výcvikových obojcích nevěděl téměř nic. Pro cvičení mích psů jsem o něm nikdy neuvažoval, protože jsem neměl problém s poslušností. Nejdůležitější povel přivolání mí psi vždy, i za zhoršených podmínek, zvládali velmi dobře. Stačilo zvýšit hlas a holky více či méně ochotně přiběhly.

 

Bohužel to neplatí o Mexi. Ta když uvidí zajíce, přestane vnímat a naprosto ji ovládne lovecký pud. Nereaguje na nic a věnuje se jen pronásledování zajíce. Pokud vám bude někdo tvrdit, že rotvajler nemá nebo téměř nemá lovecký pud, tak mu nevěřte. Během ledna a února se situace, tak zhoršila, že vycházky už pro nás nebyly radostí, ale utrpením. Na vodítku být stále nemůže, a když ji člověk pustí, je hodná a poslušná do té doby, než spatří něco, co by mohla pronásledovat.

Taková neposlušnost je samozřejmě nevýchovná a zároveň nebezpečná. Pokud si při pronásledování pes neublíží (např. chrt je schopen si uhnat infarkt), hrozí mu nebezpečí od aut a myslivců. Nehledě na to, že se může nadobro ztratit.

Jeden den mi došla trpělivost a rozhodl jsem se do elektronického vycvikového obojku investovat. Vybral jsem si D-Control easy + od firmy DOG Trace za cca 3000Kč a za týden jsem jej měl doma. Obojek se vyrábí v Česku a můžete si ho tady nechat i pozáručně opravit, či dokoupit náhradní díly. Obojek je kvalitně vyrobený a vodotěsný. Nabízí 6 stupňů intenzity impulsu a akustický signál. Dosah 200m v přehledném terénu. V balení také dostanete kvalitní instruktážní DVD s ukázkou ovládání a výcviku základních povelů.

Pak přišel ten velký den, kdy jsme Mexi obojek nasadili. Nesmíte ho však použít hned, aby si pes nevytvořil spojitost mezi obojkem a elektrickým impulsem. Obojek nasazen ….. , tak jdeme …… Po několika minutách Mexi spatřila na poli zajíce. Vy starovala za ním plným tryskem a začala s pronásledováním. Zkouším stisknout stupeň 3 (pouze impuls). Mexi to na chvilku zastavilo. Trochu si poskočila do strany, ale běží dál. Tak tedy trojku chvíli podržím (vždy je lepší tlačítko chvilku podržet, místo impulsu). Mexi se zastavuje a na zavolání přibíhá. Naše první vítězství.

V následujících dnech se Mexi pokusila honit zajíce ještě několikrát a museli jsme použít až stupeň 5 (u každého psa je jeho reakce a potřebný korekční impuls individuální a právě Mexi má práh bolesti vysoko).

Nyní Mexi zajíce pouze pozoruje (tak jak je vidět na fotce), ale nevystartuje za nimi, ani když jí proběhnou téměř před nosem. Nedávno na procháce jsme měli Mexi asi 20m před sebou. Najednou se zastavila a upřeně na cosi hleděla. My jsme objekt jejího zájmu neviděli, protože nám bránily stromy. Za chvilku se z poza nich vynořili dva zajíci a mířili k Mexi. Hopsali vedle sebe, pravděpodobně byli na rande J. Mexi si vůbec nevšimli. Už jsem si myslel, že do Mexi snad narazí, že to jsou nějací zaječí kamikadze. Mexi jim stála v cestě jako skála. Svoji chybu si uvědomili asi 3m od našeho černého pantera. Zastavili se a rozprchli se každý na jinou stranu. Mexi zůstala stát a koukala se za nimi. Následovala velkááááá pochavala. Za poslední týden jsem nemusel elektrický výcvikový obojek, při setkání se zajícem, použít a na přivolání mi stačí akustický signál.

Myslím, že elektronický výcvikový obojek, v rukách duševně zdravého a zralého jedince, který o výcviku psů něco ví, je výborná pomůcka, která vám dovolí psa usměrnit i na velkou vzdálenost. Tento aspekt je velmi duležitý, ptotože můžete psa potrestat v okamžiku, když právě provadí nějakou neplechu a netrestat ho, až se k němu dostanete. To je totiž velmi kontraproduktivní, protože pes si trest s neplechou nedokáže spojit, pokud tuto činnost již neprovádí.

 

-Lukáš Kopřiva-