Dobrý den,

rád se podělím o zkušenosti:

Máme cca 2letého maďarského ohaře, velmi živý a temperamentní pes, co potřebuje pohyb a vše co se hýbe a reaguje na jeho pohyb tak ho nesmírně zajímá:)

Cílem nákupu bylo vyvarovat se útěku za lesní zvěří, případně za jiným předmětem zájmu (jezdec na koni atp. .. )
Během těchto aktivit byl pes prakticky nepřivolatelný, i když mírné pokroky byly i klasickými metodami.

Stav před nákupem obojku:
Spatření zvěře znamenalo automatický úprk za ní. Přivolání fungovalo jen pokud se za ním člověk maximálním sprintem rozeběhl a pes slyšel že mám “ambici” ho chytit. Odvolání tímto způsobem ale zafungovalo tak 3 z 10 případů.

Stav s obojkem:
Mám pocit, že je velice důležité aby byl obojek použit ve správný čas za správné situace, což se lehce píše, přečte, ale v praxi v terénu hůře provádí.

Nejlepší použití se ukázalo na volném prostranství (louka, paseka atp. ) kde je dostatečný rozhled. Po spatření a vystartování za zvěří následovalo 2x použití obojku, a po třetím pes otočil pohyb a přiběhl zpět.

Horší situace je v terénu – les, kde se pes ztratí rychle z dohledu a pán nemá 100% přehled co aktuálně pes dělá (pokračuje ? už běží zpět ? ) potom je použití obojku dost spekulativní.

Ale obecně s obojkem je úspěšnost odvolání cca 7 z 10 případů. Nicméně stále se učíme, jak pes, tak i páníčci !!

Na aktivity, které jsou nežádocí, ale méně “škodlivé” tak používáme zvuk. signál – skvělá pomoc, pes reaguje výrazně spolehlivěji než na klasické písknutí ústy/na prsty

Koupě rozhodně nelitujeme 😉
Tomáš Kohout