Druhy protištěkacích obojků

Jelikož na trhu existuje řada pomůcek, jak odnaučit psa nežádoucímu štěkání, rozhodl jsem se vypsat druhy protištěkacích obojků. Věřím, že vám pomůže zorientovat se na trhu a vybrat ten nejvhodnější právě pro vašeho psa.

Předem bych chtěl říct, že začít používat protištěkací obojek není žádná ostuda. Využívají ho nejen zkušení kynologové, ale z praxe vím, kolika lidem odvrátil blížící se pohromu. Často se mi ozývají nešťastní majitelé psů, že jejich pes svým štěkáním obtěžují své okolí a sousedé podávají hromadné stížnosti na magistrát města.. Aby však takový obojek splnil své očekávání, je nutné věnovat výběru dostatečnou pozornost.

Další důležitou informaci, kterou bych chtěl vyzdvihnout je ta, že v případě atestovaných výrobků jsou obojky bezpečné jak pro pejska, tak i jeho pána a že nedochází při jejich používání k týrání. Moderní certifikované výrobky musí splňovat přísné parametry, aby dostaly kladné hodnocení. Existuje mimo jiné i Ústřední komise pro ochranu zvířat, která uvedla, že Protištěkací obojky v posledních letech prošly výraznou změnou a s původními prototypy nemají již nic společného. Původní obojky nebyly vybaveny např.: regulačními mechanismy a měly silnější stimuly,..

Protištěkací obojky fungují na jednoduchém principu. Je to vlastně elektronické (ne elektrické!!) zařízení, které rozpoznává štěkot, případné vytí psa.  Levné elektronické obojky vyhodnocují štěkot pouze mikrofonem. Nevýhodou těchto obojků je, že pokud máte doma dva psy a jeden z nich bude nosit takovýto obojek. Nemusí ani štěkat a dostane korekční impuls. Dostane ho jen z toho důvodu, že pes, který vedle něj stál hlasitě zaštěkal. Dražší a kvalitnější obojky nefungují na principu zvuku, ale reagují na vibrace hlasivek. To znamená, že tento obojek nemůže v žádném případě spustit jiny pes, který vedle psa s obojkem štěká.

Ve chvíli, kdy má pes obojek nasazený a začne štěkat, obojek to pozná a psa napomene. Toto napomínání probíhá postupně a to nejdříve pomocí zvukového signálu, poté obojek zavibruje a v případě, že pes stálé štěká, přichází korekční elektrostatický impuls. Tyto impulsy přichází však velmi zřídka, dalo by se říct, že pouze na počátku používání. Psi jsou velmi chytří a brzy pochopí souslednost pokárání.

Protištěkací obojky se doporučuje používat nejdříve od 6ti měsíců věku psa, který dostal základní výcvik. Umí reagovat na základní povely typu sedni, lehni, .. Obojky jsou určená pro všechna plemena, nezáleží na druhu srsti či váze. Nejlépe fungují však pro psy od 5 kg, pro menší plemena může být i ten nejmenší impuls moc silný. Důležité je nastavit správnou citlivost impulsu – psa může vystrašit velké zavibrování obojku, ultrazvuk může být moc hlasitý, případně u elektronických obojků bude impuls moc intenzivní. Nikdy nesmí psa žádný impuls bolet, poznáte to podle zakňučení, vyskočení, jiné přehnané reakce.

Na trhu je několik druhů protištěkacích obojků:

  • Protištěkací sprejové obojky – napomínají psa pomocí stříknutí nepříjemné parfémované látky u čumáku. Tato metoda je pro psa nepříjemná, nicméně není tolik účinná. Další nevýhoda je v omezeném počtu stříknutí, pohybuje se cca okolo 30ti cyklů. Je nutné tedy obojek kontrolovat a doplňovat a i to nezaručuje, že pes jej nevyčerpá během první hodiny vašeho odloučení. Dalších několik hodin může pak štěkat bez obavy pokárání.

sprejový obojek

  • Vibrační Protištěkací obojky – vibrace se aktivují štěkáním či vytí psa a jelikož jsou psovi nepříjemné, nabádají ho k tomu, aby přestal. Obojky se vyznačují vyšší účinnosti, nicméně někteří psi si na vibrace dokáži rychle zvyknout.

vibrační obojek

  • Ultrazvukové Protištěkací obojky – pokud pes zaštěká, obojek vydává ultrazvukový signál, který slyší pouze pes a je mu nepříjemný. Veliká nevýhoda je, že na některé psy tento způsob vůbec nezabírá, může naopak rozhněvat psa v jeho blízkosti.

ultrazvukový obojek

  • Elektronické Protištěkací obojky – tyto obojky se vyznačují největší účinnosti. Mají několik velkých předností – dají se lehce nastavit podle citlivosti psa, jsou tedy vhodné pro jakékoliv plemeno a temperament. Dále pak je možné upravit nastavení kdykoliv během používání, v případě, že pes začne být odolný. Kárání u těchto typů dochází nejdříve pomocí zvukovému signálu jako varování a v případě, že pes neuposlechne, nastává elektrostatický impuls, který je psovi nepříjemný. Impulsy pes dostane většinou pouze na začátku používání, rychle pochopí fungování pokárání. Z vlastních zkušeností vím, že pes zkusí neuposlechnout ještě po nějaké době, aby si ověřil, zda pořád platí stejná souslednost. U těchto obojků je velice důležité vybrat správný model. Modely se liší od sebe velikostmi korekčních impulsů. Pokud si nejste jistí jaký obojek zvolit raději se poraďte s prodejcem, který vám určitě rád poradí jaký obojek zvolit.

elektronický protištěkací obojek D-mute small

Ještě než však nasadíte svému 4nohému kamarádovi jeden z těchto obojků je nutné si položit otázku „Proč pes vlastně doma štěká?“

pes si hrajeNenudí se doma?

Kupte mu hračku – například hračky longtime ze kterých padají granulky a psi tak zabaví na dlouhé hodiny.

pes v kleciNebojí se váš pes doma sám? Zavřete psa do jednoho pokoje, aby se cítil v bezpečí. Pokud to nepomůže kupte mu větší klec a udělejte mu z ní jeho místo. Mnoho zákazníků již tak vyřešilo svůj problém. Pes se v kleci cítí bezpečněji a je klidnější. Setkal jsem se s případy kdy se pes doma schválně vymočil popřípadě kálel. I když byl třeba celé dopoledne venku na zahradě a majitelka ho zavřela domů jen na 20min, když jela pro dítě do školky. Pes se doma bál a tak se toto dělo dokola dokud nekoupili klec. Od té doby jsou majitelé spokojení a pes se naprosto uklidnil.
čeká pesNeteskne po vás váš pes doma?

Zkoušejte postupně odcházet z domu a vždy když přijdete a pes bude ticho tak ho pochvalte a odměňte. Začínejte s krátkými odchody v řádech minut a postupně je časem natahujte na hodiny.

Pokud jste neuspěli ani tak a nenapadá Vás jiný nápad proč Váš pes doma štěká. Poté můžete teprve zvážit koupi elektronického protištěkacího obojku.

Nevíte jaký protištěkací obojek pořídit? Kontaktujte nás KONTAKT