Jelikož se v dnešní době rozmáhá prodej nekvalitních a nebezpečných obojků, donutilo mne to napsat tento článek. V první řadě si musíme říct, že v dnešní době je skoro všechno z Číny a nevidím na tom nic špatného.
Boty, televize, mobily, oblečení a jiný sortiment. V Číně je levná pracovní síla a tak toho často firmy využijí. Nechají si tam vyrobit buď celý výrobek nebo pouze jeho část a ve své zemi pak tyto části spojují dohromady a vznikne konečný výrobek. Čína je trhu otevřená a je ochotná dodat do světa vše, co si zákazník poptá. S větší kvalitou roste i výrobní cena. Záleží pak na každé firmě, jakou kvalitu svého konečného výrobku chce.

Uvedu příklad na tužkové baterii.

V Číně je možné vyrobit baterii za cenu 1kč za kus. Je však méně kvalitní a velice rychle se vybije.
Zákazník si však může poptat baterií za 3kč/ks a tato vám pak vydrží 3x déle. Je zde tedy jasná přímá úměra mezi cenou a výkonem.
Poslední varianta je ta největší kvalita, kdy cena této baterie je 6kč, nicméně vám pak vydrží nabitá například 6 měsíců.
Ceny a výdrže jsou jen informativní, které jsem uvedl jen jako příklad pro lepší pochopení.

Vraťme se zpět k problematice elektronických obojků.

Dříve zákazník rozeznal nekvalitní obojek od toho kvalitního podle ceny.
Kvalitní obojek stál například 3000kč a ten „čínský” byl za pětinu ceny tedy 600kč.
Dnes, v době obchodu prahnoucích jen po ziscích, tomu už tak není.
Často vidíme levné a hlavně nekvalitní obojky prodávat za nehorázné ceny. Zákazník má poté ztíženou orientaci v tom, co je skutečně kvalitní a co je předražená napodobenina.

Uvedu další příklad:

nebezpečný protištěkací obojek2

Tento typ obojku se dá koupit přes nejmenovaný zahraniční internetový prodejní portál za 180kč i s poštovným do ČR zdarma. Doprava trvá sice několik týdnů, ale ve většině případů dorazí zboží v pořádku. V ČR jsem narazil na obchody, který tento obojek nakoupí za výše uvedených 180kč, ale svým zákazníkům je nabízejí za 4 násobek této ceny.

nebezpečný protištěkací obojek

Nechceme tady hanit žádnou značku či některého prodejce, proto jsou záměrně některá data rozmazána.

Nevýhodou těchto obojků je, že nejsou schválené a často ani nesplňují normy EU, troufám si říct, že jsou tedy až nebezpečná.

Jak tady poznat kvalitní elektronický obojek?

Mezi vyhlášené značky elektronických obojků patří například

  • Dogtrace – český výrobce
  • Dogtra – americký výrobce
  • Sportdog – americký výrobce
  • CANICOM – francouzský výrobce
  • Martin System – belgický výrobce

Všichni tito výrobci profesionálních výcvikových pomůcek pro psy jsou aktivními členy asociace ECMA.

Jako jednoduchý ukazatel, zda je obojek kvalitní či nikoliv, by mohla být vodotěsnost.

Skoro všechny nekvalitní obojky nejsou vodotěsné. Každý kvalitní obojek má minimálně vodotěsný přijímač (tedy krabičku, kterou pes nosí na krku) a ta bez problémů zvládne ponor do vody.

Texty  jako „obojek nesmí být používán za deště“ nebo „může být použit za deště avšak nesmí být ponořen do vody“ by pro vás mohli být jasná vodítka, aby jste si takový obojek vůbec nepořizovali.

Co je to ECMA?

Asociace ECMA se sídlem v Bruselu byla založena v roce 2004 z iniciativy největších výrobců elektronických výcvikových pomůcek pro psy. Cílem všech členů této asociace je vyvíjet a vyrábět kvalitní a spolehlivé tréninkové systémy, které respektují bezpečí zvířete a vylepšují komunikaci mezi majitelem a jeho psem.

Při nákupu elektronických obojků splňujících požadavky ECMA si mohou být majitelé jisti, že veškeré produkty jsou navrženy tak, aby chránily bezpečí jejich zvířete. Návody a tréninkové příručky všech členů asociace obsahují instrukce a rady pro bezpečné používání elektronických výcvikových pomůcek a umožňují tak všem majitelům využívat výcvikové systémy efektivně, zodpovědně a humánně. Produkty všech členů asociace ECMA splňují nejnovější technické normy a bezpečnostní parametry a jejich dodržování je přísně kontrolováno.

Asociace ECMA je přesvědčena o tom, že elektronické výcvikové obojky jsou při zodpovědném použití a v kombinaci s odměnou a pochvalou efektivní a humánní tréninkové prostředky pro profesionální trénink psů, pro výcvik psů s problematickým chováním, ale také pro každodenní domácí použití.

Je zakládajícím členem mezinárodní asociace pro techniku v ochraně společenských zvířat ECMA, čímž je zajištěna vysoká úroveň ochrany zvířat a dodržování a kontrola parametrů výrobků vzhledem k bezpečnosti a šetrnému zacházení se zvířaty.

Nekvalitní obojky:

Bohužel i když bychom rádi tak nemůžeme zde zveřejnit fotografie a názvy těchto obojků o kterých velice pochybujeme. Chceme se tak vyhnout případným sporům o hanění značky, ušlým ziskům a jiným….

Pokud máte zkušenost s “nekvalitním“ obojkem prosím napište nám ji na info@pujcovna-obojku.cz a my zde budeme vaše postřehy zveřejňovat abychom postupně mohli poukázat na některé typy obojku a jejich neřesti.

Nebezpečný obojek pro psa “Dog Training Collar” – https://www.dtest.cz/nebezpecny-vyrobek/trenovaci-obojek-pro-psa-dog-training-collar/8579

Nebezpečný obojek pro psa “Dog Training Collar 2” – https://www.dtest.cz/nebezpecny-vyrobek/treninkovy-obojek-pro-psa-dog-training-collar/8634

 

 Máte pocit, že patříte mezi napálené zákazníky? Máte negativní zkušenost s elektronickým obojkem? Byl nebezpečný, nespolehlivý, rychle se pokazil nebo se vám v něm neustále vybíjejí baterie? Informujte nás o to na našem mailu info@pujcovna-obojku.cz my ho od Vás odkoupíme, aby jste si mohli pořídit nový, kvalitní obojek. Váš starý pořádně vyzkoušíme a napíšeme o něm detailní článek. Budeme tak informovat širokou veřejnost, aby se už nikdo s koupí podobného modelu nespálil.

Situace nás dohnala k tomu, abychom i my zakročili.
V poslední době se totiž rozmohl prodej nekvalitních obojků v České republice. Zákazník, jako laik, nemá možnost se v obojcích orientovat. Cena těchto obojků je již na úrovni kvalitních obojků, a proto není možné orientovat se podle ceny. Marže prodejců je na těchto obojcích i 300%. Zahledění prodejci do vize úžasných zisků, tyto obojky vesele prodávají a nebojím se říct, že používají i klamavou reklamu. Největší problém shledáváme v tom, že nekvalitní obojek může psovi lehce ublížit. Nejde nám ani tak o vynaložené peníze zákazníků, ale o osudy pejsků, kteří tito zákazníci vlastní. Peníze jsou a vždy budou, ale není nic horšího než zničená povaha pejska. Zničený charakter psa se opravuje velice těžko.

 

Závěrem bychom chtěli říci, že né všechny obojky jsou tak nekvalitní, aby se nedali na výcvik psa použít. Pokud máte doma psa většího vzrůstu a jste srozumění se všemi nevýhodami daného modelu elektronického obojku. Tak vám nemusí vadit, že se nedá například impuls nastavit od nejmenšího po největší jak tomu je například u obojku D-control.  Nebo jestli chcete psa odnaučit nežádoucí chování na zahradě a víte, že obojek je sice na 1km, ale reálný dosah má kolem 150m.

Naší radou však stále zůstává připlatit si o 1000kč více, neriskovat zdraví svého psa a mít doma kvalitní zařízení, které vám bude sloužit několik let.